II WYDZIAŁ PSYCHOLOGII
WE WROCŁAWIU
II Wydział Psychologii we Wrocławiu znajduje się w czołówce polskich ośrodków badawczych. W 2010 roku został uznany przez MNiSW za najlepszą jednostkę naukową w dziedzinie nauk społecznych. W 2013 roku otrzymał prestiżową kategorią A+, przyznawaną najwybitniejszym instytucjom w kraju. Posiada uprawnienia doktorskie i habilitacyjne w dyscyplinie psychologia oraz wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej.





Władze wydziału


dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS
Agata Gąsiorowska
Prodziekan ds. nauki i rozwoju
agata.gasiorowska@swps.edu.pl


prof. dr hab.
Tomasz Zaleśkiewicz
Pełnomocnik ds. Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich
tomasz.zaleskiewicz@swps.edu.pl

Dydaktyka
Wydział kształci przyszłych psychologów klinicznych zajmujących się profilaktyką, diagnostyką i terapią zaburzeń psychicznych oraz psychologów biznesu specjalizujących się w rozwoju pracowników, zarządzaniu zasobami ludzkimi i zwiększaniu konkurencyjności organizacji. Absolwenci studiów magisterskich mają możliwość kontynuowania ścieżki naukowej w zakresie psychologii na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich.
Studia na najwyższym poziomie
Od lat wraz z dwoma wiodącymi ośrodkami edukacyjnymi w Polsce – Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Jagiellońskim – nasza uczelnia otwiera listę najlepszych szkół wyższych w kraju prowadzących studia psychologiczne. Według rankingu „Perspektyw” z 2016 roku wrocławski wydział należy do grona 5 najlepszych ośrodków kształcących na tym kierunku. Więcej informacji »
Program studiów spełnia wymagania Europejskiego Certyfikatu Psychologa EuroPsy, który w wielu krajach europejskich definiuje zawód psychologa i reguluje dostęp do jego wykonywania.
Wyróżniająca ocena PKA
O jakości studiów psychologicznych prowadzonych na wydziale świadczy wyróżniająca ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej, przyznana w 2016 roku. Doceniono wysoki poziom kształcenia, kwalifikacje kadry naukowo-dydaktycznej oraz stopień zaawansowania badań naukowych pracowników wydziału. Więcej informacji »
Specjalizacja w psychologii klinicznej
Wydział jest jedynym ośrodkiem w południowo-zachodniej Polsce, który posiada uprawnienia do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie psychologii klinicznej dla magistrów psychologii (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia). Więcej informacji »
Uprawnienia doktorskie i habilitacyjne
Wydział posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora oraz stopnia doktora habilitowanego nauk społecznych w dyscyplinie psychologia. Dotychczas wypromował 19 doktorów i 10 doktorów habilitowanych (stan na 2.01.2017). Więcej informacji »
Studia doktoranckie
Wydział prowadzi interdyscyplinarne studia doktoranckie w zakresie psychologii, przygotowane nie tylko z myślą o absolwentach wydziałów psychologii, lecz także osobach, które ukończyły inne kierunki studiów i zamierzają doskonalić swoje umiejętności teoretyczne i badawcze w zakresie psychologii. Więcej informacji »
Wybitni badacze i doświadczeni praktycy
Studenci współpracują z naukowcami oraz praktykami znanymi w kraju i za granicą, takimi jak: prof. Stanisław Kowalik zajmujący się psychologią rehabilitacji oraz stosowaną psychologią społeczną, prof. Helena Sęk – ekspert w dziedzinie psychologii klinicznej, prof. Dariusz Doliński – autorytet w psychologii zachowań społecznych oraz psychologii emocji i motywacji, prof. Tomasz Zaleśkiewicz – specjalista w zakresie psychologii ekonomicznej, oraz prof. Ralf Schwarzer – jeden z najwybitniejszych psychologów zdrowia.
Na wydziale pracują także laureaci programu MISTRZ Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – filozof prof. Leszek Koczanowicz oraz psycholog zdrowia prof. Aleksandra Łuszczyńska, której badania cieszą się międzynarodowym uznaniem.
Nauka i badania
Wydział jest prężnie rozwijającym się centrum naukowym. Po niespełna 10 latach działalności znalazł się w elitarnym gronie 4% najlepszych instytucji badawczych w kraju. W zestawieniu MNiSW pokonał 92 jednostki uniwersyteckie. Obecnie jest najwyżej ocenianym ośrodkiem prowadzącym badania w zakresie nauk humanistycznych i społecznych.
Wyróżniająca kategoria A+
Wydział należy do grona najbardziej prestiżowych jednostek naukowych wyróżnionych kategorią A+. Według oceny parametrycznej MNiSW z 2017 roku jest to najlepszy ośrodek w kraju prowadzący badania w obszarze nauk społecznych – wydział pokonał wiele wybitnych instytucji badawczych i znamienitych ośrodków uniwersyteckich. Podtrzymał zatem swoją silną pozycję z 2013 roku. Więcej informacji »
Najlepszy wydział nauk społecznych w Polsce
W ocenie parametrycznej przeprowadzonej przez MNiSW w 2010 roku wydział otrzymał pierwszą kategorię z najwyższą liczbą punktów wśród wszystkich jednostek uczelni publicznych i niepublicznych oraz instytutów Polskiej Akademii Nauk prowadzących badania w zakresie nauk społecznych.
Specjalistyczne pomieszczenia laboratoryjne
Studenci i naukowcy mają do dyspozycji nowoczesną salę fokusową do przeprowadzania badań jakościowych. Część zajęć odbywa się z profesjonalnym laboratorium neuropsychologicznym wyposażonym w zaawansowaną aparaturę do badań psychofizjologicznych (EEG, GSR), okulograficznych (eye-tracker) i behawioralnych (Cedrus Response Pad).
Badania na najwyższym poziomie
Naukowcy z wydziału aktywnie pozyskują środki na prowadzenie badań. W 2016 roku realizowali 38 projektów na kwotę ponad 7,5 mln zł. Analizowali takie zagadnienia, jak: symboliczna natura pieniądza, nadwaga wśród dzieci, podejmowanie decyzji w warunkach ryzyka oraz zachowania kompensacyjne i zniekształcenia poznawcze. Baza projektów »
W ramach działalności statutowej wydział organizuje wykłady otwarte i panele dyskusyjne, dofinansowuje publikacje, kupuje sprzęt oraz środki niezbędne do realizacji badań. W minionym roku na ten cel otrzymał wsparcie w wysokości ponad 400 tys. zł.
Centra badawcze
Od wielu lat na wydziale funkcjonuje Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi, które prowadzi prace naukowe z zakresu szeroko pojętej psychologii ekonomicznej i ekonomii behawioralnej.
Z kolei Centrum Badań Stosowanych nad Zdrowiem i Zachowaniami Zdrowotnymi realizuje projekty mające na celu odkrycie czynników psychospołecznych wyjaśniających podejmowanie i utrzymywanie zachowań zdrowotnych.
Kontakty
Dziekanat
Uniwersytet SWPS, Filia we Wrocławiu
ul. Ostrowskiego 30b, 53-238 Wrocław, pok. 05
- telefon: 71 750 72 81
- e-mail: dziekanat.wroclaw@swps.edu.pl
Godziny pracy
- poniedziałek: zamknięte
- wtorek-piątek: 10.00-15.00
- sobota (zjazdowa): 8.30-15.30
W dniach 30 marca (piątek) i 31 marca (sobota) Dziekanat będzie nieczynny.
Sekretariat dziekana
Uniwersytet SWPS, Filia we Wrocławiu
ul. Ostrowskiego 30b, 53-238 Wrocław, pok. 24
- telefon: 71 750 72 10
- e-mail: dziekan.wroclaw@swps.edu.pl
Godziny pracy
- poniedziałki-piątki: 10.00-16.00
- soboty, niedziele: nieczynne