Obecnie na Wydziale Psychologii działa pięć instytutów, czternaście katedr i dwa zakłady oraz Studium Zastosowań Psychologii. Aby umożliwić jak najlepsze warunki do pracy badawczej, na wydziale powstały Laboratorium Badań Eksperymentalnych oraz Centrum Technik Pomiaru Psychologicznego.

Interdyscyplinarne projekty realizowane w ramach katedr wchodzących w skład instytutu łączą psychologię z innymi dziedzinami nauki, takimi jak: neuropsychologia, neurobiologia, neuronauka. Katedra Neuropsychologii Eksperymentalnej koncentruje się na problematyce mózgowych korelatów funkcji psychicznych człowieka. Katedra Psychofizjologii Procesów Poznawczych realizuje projekty, których wspólnym mianownikiem jest lepsze zrozumienie podstawowych mechanizmów warunkujących przebieg procesów poznawczych. Z kolei zainteresowania badawcze pracowników Katedry Analizy Zachowania ogniskują się wokół problematyki dyskontowania i czynników mających na niego wpływ, jak i badań nad metodami terapii osób z autyzmem, z uwzględnieniem stosowanej analizy zachowania.

kierownik:
prof. dr hab. Anna Grabowska

kierownik:
dr hab. Aneta Brzezicka, prof. Uniwersytetu SWPS

kierownik:
prof. dr hab. Paweł Ostaszewski

Instytut skupia katedry i zakłady zajmujące się badaniami podstawowymi w zakresie psychologii ogólnej, poznawczej, różnic indywidualnych, osobowości oraz rozwoju i edukacji. Pracownicy instytutu realizują projekty naukowe i wdrożeniowe w tych obszarach, a także prowadzą zajęcia dydaktyczne obejmujące fundamenty wiedzy psychologicznej. Aktywnie wspierają działalność studenckich kół naukowych, w tym: Koła Naukowego Badań Okulograficznych, Koła Psychologii Sportu, Psychologicznego Koła Statystycznego oraz Koła Naukowego Psychologii Lotniczej i Kosmicznej.

p.o. kierownika:
dr Sylwia Bedyńska

kierownik:
dr hab. Hanna Bednarek, prof. Uniwersytetu SWPS

kierownik:
prof. dr hab. Tadeusz Gałkowski

kierownik:
prof. dr hab. Magdalena Marszał-Wiśniewska

kierownik:
dr Adam Sobolewski

dyrektor: prof. dr hab. Andrzej Falkowski
zastępca dyrektora: dr hab. Alicja Grochowska, prof. Uniwersytetu SWPS
Działalność badawcza pracowników instytutu dotyczy takich zagadnień, jak: zachowania ekonomiczne, percepcja i akceptacja ryzyka oraz psychologia rynków finansowych, a także dobór kadr do biznesu, organizacja pracy w firmie, zachowania konsumenckie i wyborcze, tworzenie wizerunku marki, badanie osobowości marki, strategie rozszerzania znaku towarowego, wartość marki i jej struktura skojarzeniowa, pozycjonowanie marki i reklamy, strategie reklamowe w marketingu konsumenckim i politycznym.

kierownik:
prof. dr hab. Joanna Sokołowska

kierownik:
prof. dr hab. Andrzej Falkowski

dyrektor: dr Ewa Gruszczyńska
zastępca dyrektora: dr Aneta Dowgiert
Szeroki zakres tematyczny projektów realizowanych przez pracowników instytutu obrazuje bogactwo i kierunki rozwoju współczesnej psychologii klinicznej. Naukowcy zajmują się wszystkimi aspektami dobrostanu człowieka, zgodnie z paradygmatem biopsychospołecznym. W tej aktywności badawczej wyróżniają się dwa nadrzędne nurty:
1. Eksploracja zasobów i mechanizmów (nie)sprzyjających zdrowiu na przestrzeni życia człowieka, także w odniesieniu do ich podłoża mózgowego.
2. Analiza różnych aspektów aktywności klinicznej: diagnozy, interwencji, psychoterapii.
Pracownicy – wśród nich terapeuci współpracujący z Akademickim Centrum Psychoterapii i Rozwoju Uniwersytetu SWPS – koordynują i prowadzą zajęcia w ramach ścieżki Zdrowie i rozwój oraz specjalizacji Psychologia kliniczna i zdrowia.

kierownik:
prof. dr hab. Ewa Trzebińska

p.o. kierownika:
dr Ewa Gruszczyńska

kierownik:
dr Barbara Arska-Karyłowska

dyrektor: prof. dr hab. Jerzy Trzebiński
zastępca dyrektora: dr Małgorzata Wawrzyniak
Zespół pracowników Katedry Psychologii Osobowości realizuje projekty naukowe z następujących tematów: osobiste narracje a radzenia sobie z kryzysami i wyzwaniami, wpływ wizji świata i własnej osoby na zachowania jednostki, kapitał społeczny i więzi społeczne, psychologia traumy i kryzysu, psychologia jakości życia, perspektywa sprawcy i biorcy w kontekście oceny siebie i innych. Pracownicy Katedry Psychologii Społecznej realizują badania dotyczące psychologii politycznej, dyskryminacji, psychologii Internetu i nowych mediów, Interwencji internetowych z zakresu e-zdrowia, relacji społecznych, psychologii biznesu. Katedra Psychologii Międzykulturowej prowadzi badania oraz szkolenia w zakresie problematyki uchodźczej: odnośnie uchodźców w ośrodkach oraz o nastawieniach Polaków (lękach) wobec kryzysu uchodźczego.
Pracownicy Instytutu Psychologii Społecznej uczestniczą w pracach badawczych Młodzi w Centrum LAB, Centrum Innowacji, organizują konferencje i sympozja naukowe, biorą udział w debatach na temat spraw społecznych, angażują się także w projekty społeczne realizowane we współpracy ze studentami i organizacjami, np. pozarządowymi.
Przy Instytucie Psychologii Społecznej działają liczne koła naukowe i organizacje studenckie.

kierownik:
prof. dr hab. Paweł Boski

kierownik:
prof. dr hab. Jerzy Trzebiński

kierownik:
prof. dr hab. Krystyna Skarżyńska